Tapu İşlemlerinde Dikkat Edilecek Hususlar

Güvenliğiniz için tapu müdürlüklerindeki işlemlerinizin hızlandırılmasına yönelik vaatte bulunan yetkisiz kişi ve kişilere itibar etmeyiniz. Yetkili olmayan kişilerce sahsınıza özgü şifre, belge, bilgilerinizin ele geçirilmesi halinde dolandırıcılığa maruz kalabileceğinizi UNUTMAYINIZ!

E-Devlet ve Web-Tapu Şifreniz size özeldir ve kişisel bilgilerinizin güvenliği için şifrenizi kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir. İşlem başvurusu, iş takibi v.b. nedenler ile sizden şifrenizi isteyen kişilere şifrenizi vermeyiniz. Şifrenizi verdiğiniz kişiler pek çok kişisel bilginize ulaşabilir ve adınıza işlem yapabilir. Tapu Müdürlük Personeli de dahil olmak üzere hiç kimse sizden kişisel bilgi istemez, şifrenizi sormaz. Sizden kişisel bilgilerinizi veya e-Devlet Şifrenizi yardımcı olmak telefon, e-posta v.b. yollar ile isteyen kişilere karşı dikkatli olunuz, bilgilerinizi VERMEYİNİZ!

Tapu işlemlerinizi tapu dairelerinde yaptırmak çok kolay! Artık dilerseniz;

Telefon ile Alo-181 Çağrı Merkezini arayarak işlem randevusu alabilir,

E-randevu internet sitesi üzerinden işlem randevusu alabilir,

Web-Tapu internet adresimiz üzerinden doğrudan başvuru oluşturabilirsiniz.

İhtiyacınız halinde müdürlüklerimizde bulunan danışma ya da başvuru masalarından da yardım alabilirsiniz.

E-Hizmetlerimizden faydalanmayı unutmayın!

İlgilendiğiniz taşınmazın yerini parsel sorgu web adresimizden öğrenebilirsiniz.

Başvurunuzun durumunu tapu başvuru sorgulama ekranlarımızdan sorgulayabilirsiniz.

İşlemleriniz için gerekli olan belgeleri tapu işlem evrakları web adresinden öğrenebilirsiniz.

İşleminize ilişkin harç ve döner sermaye ücretlerini gişe ve gişe dışı tahsilat kanallarının  (İnternet, ATM vb.) yanında  e-tahsilat ekranlarından,  da ödeyebilirsiniz.

Tapu Müdürlükleri iletişim Bilgilerini,  taşra birimlerin telefonları adresinden öğrenebilirsiniz.

Harç ve imza randevu SMS’lerinde zaman zaman kayıtlı olduğunuz GSM operatörü kaynaklı gecikmeler meydana gelebilmektedir.

İmza randevusu için verilen randevu saatine geç kalmanız durumunda, ilgili personel ile irtibata geçmeniz halinde uygun bir zaman aralığında işlemleriniz tamamlanacaktır.

Tapu İşlem Başvurusu

Tapu işlemlerinizi yaptırmak için müdürlüklerimize şahsen veya yetkili vekiliniz aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Başvuru ve başvuruda izlenen yöntem Genel Müdürlüğümüz tarafından yayınlanan 2014/1 sayılı genelgede belirlenmiştir.

  1. WEB-Tapu üzerinden Başvuru:

Vatandaşlarımızın tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri belirli tapu işlemi için (satış, bağış, intikal vb…) elektronik ortamda başvuru yapabilecekleri, işlemler için gerekli olan bilgi ve belgeleri güvenli elektronik ortamda gönderebilecekleri, belge doğrulama yapabilecekleri ve bu konularda üçüncü kişilere veya emlakçılara yetki verebilecekleri elektronik bir sistemdir. Bu sisteme https://webtapu.tkgm.gov.tr/ internet adresi üzerinden erişilebilir ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  1. Alo 181 Çağrı Merkezi veya E-randevu Üzerinden Başvuru:

Taşınmaz maliki veya yetkili temsilcisi Alo 181 Çağrı Merkezimizi arayarak veya Genel Müdürlüğümüz http://randevu.tkgm.gov.tr  web sitesinden tapu müdürlüğünde yapacağı işlem için randevu alabilir.

  1. Taşınmaz Maliki veya Temsilcisinin Müracaatı:

Tapu Müdürlüklerinde işlem yaptırmak isteyen taşınmaz maliki veya yetkili temsilcisi işlem için gerekli evrakı hazırlayarak müdürlüklerimizdeki sıramatik cihazlarından sıra numarası alabilir. Sıramatik sistemi bulunmayan müdürlüklerimizde başvuru, müdürlüğün başvuru birimine yapılır.

Sahtecilik Girişimlerine Karşı E-Devlet Kullanımını Yaygınlaştıralım.

Tapu sicil kayıtlarının güvenliğinin artırılması amacına yönelik olarak taşınmazla ilgili maliklerinin isteğiyle ya da istek dışı gerçekleşecek herhangi bir işlem yapıldığında e-devlet üzerinden beyan edilen doğru ve güncel cep telefonu numarasına SMS yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Bu yeni uygulamayla vatandaşların adlarına kayıtlı taşınmazlar, do­landırıcılık ve sahteciliğe karşı korunmaktadır.

E-devlet hizmeti kapsamında; tapu harçlarını­zı sorgulayabilir, taşınmazların tapu bilgilerine ve detay bilgilerine ulaşılabilirsiniz. Telefon ve adres bilgilerini beyan edilebilir, sistemde kayıtlı olmayan T.C. kimlik numaralarının entegrasyonunu beyan esası ile sağlayabilirsiniz.

Bu hizmetlerin tamamına hızlı ve güvenli eri­şim imkânı sağlayan https://www.turkiye.gov.tr/  ad­resinden ulaşılabilmektedir. (Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü)